KAPADOCJA

W regionie znanym pod nazwą Kapadocja znajdują się takie miejscowości, jak: Ürgüp, Göreme, Avanos, Üçhisar, Derinkuyu, Kaymaklı i Ihlara. Kapadocja ze swymi  nieziemskimi formacjami skalnymi, podziemnymi kościołami i domami, to region niezwykły i ogromny. Ponadto rejon słynie z tkactwa dywanów, winiarstwa i czerwonawych wyrobów ceramicznych rodem z Avanos.
Kapadocja była też miejscem schronienia dla pierwszych chrześcijan, którzy uciekli przed tyranią i ukrywali się oraz modlili w podziemnych domach i miastach. W regionie znajduje się około 3000 kościołów wykutych w skałach, nie wszystkie z nich są udostępnione do zwiedzania.

Miasteczko Göreme znajduje się w samym sercu przemysłu turystycznego i wielu jego mieszkańców nadal zamieszkuje domy wykute w skałach, niektóre z nich zostały zaadoptowane na pensjonaty. Wokół znajdują się niezwykłe skalne formacje tufowe, znane jako  'Bajkowe Kominy'.

Na zachód od miejscowości Niğde znajduje się niesamowita Dolina Ihlary, długa na 10 km i szeroka na ok. 80 metrów. Popularne są spacery w dolinie, a 12 z 60-ciu znajdujących się tam kościołów jest udostępnionych do zwiedzania, w tym imponujący kościól Eğritaş.

W regionie znajdują się setki podziemnych miast. Najbardziej imponujące z nich, to 8-piętrowe Kaymaklı oraz sięgające 55 metrów w głąb Derinkuyu. Były one używane od 7. wieku przez chrześcijan, którzy uciekli przed tyranią i utworzyli na własne potrzeby samaowystarczalne, podziemne ośrodki, posiadające sypialnie, kuchnie oraz magazyny.


HISTORIA

Po Hitytach, Frygach, Persach, Rzymianach, Bizantyjczykach, Seldżukach i Otomanach również Hatyci ulegli urokom Kapadocji i pozostawili ślady swego istnienia w miejscu, gdzie przecinało się wiele szlaków handlowych łączących wschód, zachód, południe i północ, w tym również słynny Jedwabny Szlak. W wyniku tego natężonego ruchu region stał się mieszanką czynników historycznych i kulturowych. Kapadocja, to miejsce, gdzie spotykały się i wpływały na siebie wzajemnie różne filozofie. Domy i kościoły wykute w skałach i przyozdobione naściennymi freskami napotkać można w odległej o 40 km od Aksaray  i 14 km od wioski Selime Dolinie Ihlary. Historia niektórych z nich sięga 4. wieku naszej ery. Wśród wartych obejrzenia atrakcji turystycznych są kościoły Eğritaş, AğaçAltı, Kokar, Yılanlı, Pürenli, Kırkdamaltı, Ala, Direkli, Kościół Klasztoru Kale oraz Katedra Selime.

Z uwagi na swe położenie Kapadocja jest regionem, posiadającym istotne znaczenie strategiczne. Z uwagi na bogactwo potencjału handlowego i zasobów Kapadocji, region ten często był celem najazdów, rabunków i ataków. Aby ochronić się przed tego typu sytuacjami oraz nie rzucać się w oczy szukającym problemów obcym, miejscowa ludność zamieszkiwała w różnych częściach regionu w  jaskiniach, do których wejścia były zakamuflowane. Dzięki temu mogli być przez długi czas niezauważeni, więc z czasem te domy w skałach zaczęły przekształcać się w podziemne miasta, wyposażone w źródła wody, spiżarnie, piwnice z winami oraz kaplice. Niektóre z nich datują swój początek nawet na czasy przedchrześcijańskie.


MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA

Uçhisar

Oddalone od Nevşehir o siedem kilometreów i posiadające niepowtarzalne widoki miasteczko Üçhisar ma niesamowitą siłę przyciągania. Gdy rozejrzycie się ze szczytu twierdzy Üçhisar, macie pod stopami wspaniały i niepowtarzalny widok na cały region.

Göreme

Odległe o dziesięć kilometrów od Nevşehir Göreme i okolice, według ludności Avanos uważane jest za cmentarzysko z czsów rzymskich. Rejon Göreme głównie nazywany jest ‘centrum religijnym’. W miejscu, gdzie narodził się pomysł  “Systemu edukacji, łączącego wszystkie idee chrześcijańskie” Bazylego Wielkiego i jego braci, znajduje się muzeum Göreme na otwartym powietrzu. Detale architektoniczne i freski w kościele  Tokalı, Konwencie Zakonników i Zakonnic, w kaplicy Św. Bazylego oraz w kościołach Elmalı, Yılanlı i Çarıklı wciąż są żywe i wyglądają, jakby były dopiero co wykonane.

Ürgüp

Znajdujący się niedaleko Göreme miasteczko Ürgüp, słynie ze swych win oraz zabytków historycznych i wspaniałej przyrody. Poczęstunek winem, serwowanym w rustykalnej, kamionkowej czarce lub w eleganckim kryształowym kieliszku będzie doznaniem, które zapadnie na długo w Waszej pamięci. Pomimo tego, że niektórzy miejscowi producenci wina preferują nowoczesne metody produkcji, niektórzy nadal pozostają wierni tradycyjnym, sprawdzonym metodom z antycznych czasów.

Mustafapaşa

Mustafapaşa (Sinasos), znajdujęce się w odległości sześciu kilometrów na południe od Ürgüp słynie z kamiennych budowli. Kaplica Świętego Bazylego ozdobiona jest motywami odzwierciedlającymi ikonoklastyczny system myślenia. W znajdującym się w odległości 18 kilometrów od Nevşehir miasteczku Avanos nadal kontynuowane są natomiast tradycje garncarskie, mające swe początki w czasach hetyckich.